Drodzy Czytelnicy!
Ostatni kwartał bieżącego roku obfitował w wiele wydarzeń branżowych. Jednym z nich był III Międzynarodowy Kongres Stomatologiczny Dent Group Academy, który odbył się 8-9 października w Katowicach. Przez dwa dni lekarze stomatolodzy, technicy dentystyczni oraz higienistki i asystentki stomatologiczne wzięli udział w sesjach wykładowych oraz warsztatach, które prowadziło 29 prelegentów. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z relacją z wydarzenia na stronie 14. Już teraz zapraszam do udziału w kolejnej edycji Kongresu DGA w 2017 roku. Szczegóły dostępne są na www.kongres-dga.elamed.pl.
Temat bieżącego wydania poświęcony został klamrom acetalowym – alternatywie dla konwencjonalnych protez szkieletowych. Autorzy pokazują walory funkcjonalne i estetyczne tego rozwiązania.
Z zakresu rozwiązań estetycznych polecam lekturę artykułu duetu: dr. Marko Jakovaca i Michele’a Temperaniego, którzy na bazie fotorelacji przedstawili przypadek rehabilitacji
stomatologicznej pacjenta z agenezją zębów, stosując minimalnie inwazyjne leczenie protetyczne przy użyciu różnych materiałów ceramicznych.
Z zakresu techniki ortodontycznej publikujemy drugą część artykułu na temat rodzajów śrub ortodontycznych i ich zastosowania. Temat został opracowany przez mgr Martę
Szyszkowską, lek. dent. Krzysztofa Owczarka i dr n. med. Monikę Smyl-Golianek.
Na koniec pragnę Państwu życzyć zdrowych wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz samych sukcesów w nowym roku.
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
Połączenie tradycyjnej protezy szkieletowej z estetycznymi klamrami acetalowymi zapewnia funkcjonalność i estetykę, dlatego jest to coraz częściej wybierane rozwiązanie przy planowaniu leczenia protetycznego.
Artykuł opisuje protokół protetyczny budowania protezy na implantach z podparciem na błonie śluzowej
W drugiej części pracy zaprezentowano wskazówki techniczne dotyczące aspektów laboratoryjnych osadzania różnych rodzajów śrub ortodontycznych w akrylowej podstawie aparatów ruchomych.
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych informacji na temat metali oraz stopów stosowanych w technice dentystycznej. W artykule można odnaleźć informacje na temat biokompatybilności stopów oraz zaznajomić się z wynikami badań nad stopami metali.